Bestil

Calpe – Spansk cykelparadis

Gruppe cykeltur på racer | Sværhedsgrad 3-4

Oplev spansk charme når det er allerbedst. Denne træningstur til Calpe byder på smukke og udfordrende cykellandskaber samt en engageret og lokalkendt chefguide.

In stock
Travel Code
COL-011

Det kan du glæde dig til

down v arrow

Calpe er centralt beliggende på Costa Blanca og har det hele og lidt til. Vi har op til 7 fulde cykeldage i det fantastiske område omkring Calpe.

Ligegyldigt om du er begynder i bjergene, du allerede er hardcore cykelrytter, har cyklet mange gange på Mallorca, eller dette er din første tur til udlandet for at prøve kræfter med terrænet, så finder du de rette ruter og oplevelser her.

Vi cykler hver dag i flere grupper alt efter niveau. Det vil sige at vi tilpasser turene, så alle får det bedste ud af dagen – både med hensyn til km, højdemeter og oplevelser! Vores guider har cyklet i området gennem adskillige år – så vi kender alle de gode steder. Vores guider deler gerne ud af deres råd og erfaringer, som måske kan gøre dig til en bedre cyklist.

Calpe har nogle af Spaniens mest fantastiske cykelområder. Områdets bjerge har længder og stigningsprocenter, som passer godt til de fleste danske cykelmotionister. Området har også flade strækninger og bløde bakker, der appellerer til mere afslappede ture.

Sidst men ikke mindst – så er der stort udvalg af hyggelige landsbyer og dermed også mange muligheder for café-stop ude på ruterne.

Vejene i Calpe er generelt rigtig gode – og så er der ikke ret mange bilister.

Vi glæder os til en god intensiv cykeluge i det spanske med masser af udfordringer og gode oplevelser samt hyggeligt socialt samvær.

Dagsprogram

down v arrow

Vi mødes ved cykel-parkeringen klokken 08:30, og kører derfra kl 09.00 og alt afhængig af ruten er vi retur imellem kl. 14.00 - 16.30.

Ude på ruterne spiser vi frokost på de lokale cafeer.

Området er fantastisk smukt, og vores guider kender det godt, så der vil også være tid til at stoppe op og nyde udsigterne ude på ruterne.

Typisk afslutter vi cykeldagen ved hotellets bar eller en af de mange nærliggende bar’er og cafér hvor vi lige runder dagens cykeltur af. Fordi vi synes vi har fortjent det.

Der er fælles spisning i hotel-restauranten klokken 20:00

Eksempler på ruter :

SVÆRHEDSGRAD 3

SVÆRHEDSGRAD 4

63 km / 800 hm

71 km / 1323 hm

88 km / 1650 hm

92 km / 1600 hm

101 km / 1800 hm

68 km / 1259 hm

90 km / 1300 hm

99 km / 2065 hm

121 km / 2491 hm

101 km / 1900 hm

149 km / 2849 hm

92 km / 1626 hm

107 km / 1850 hm

110 km / 1800 hm

Vores cykel uge strækker sig over 7 dage i sadlen, dermed ikke sagt at du absolut skal cykle med alle 7 dage. Det er vigtigt at du mærker efter i kroppen og hvis du har brug for at tage en hviledag, så tag en hviledag, så du er frisk til dagen efter.

Kort over rejsen

down v arrow

Vi gør opmærksom på at kortet er vejledende og derfor ikke indeholder præcise angivelse

Indkvartering

down v arrow

Vi bor på det 4-stjernede AR Diamante Beach Spa Hotel , med ½ pension (inkl. vand og vin til maden).

Hotellet er vant til de krav cykelryttere stiller til maden, hvorfor maden serveres som buffet, med et meget stort udvalg.

Sværhedsgrad 3-4

down v arrow

I Calpe tilbyder vi dagligt 1-2 hold:

Sværhedsgrad 3
Niveauet henvender sig til dig, der er aktiv motionscyklist, og som holder af at cykle sammen med andre, og som værdsætter fællesskabet og det sociale før, under og ikke mindst efter dagens cykelture. Du kører gerne længere ture og vil også gerne have højdemeter i benene. Din hastighed på lige landevej er nok mellem 26 og 28 km/timen.

Ruterne vi kører ligger mellem 60 og 120 kilometer.

Der er helt sikkert café-stop undervejs

Sværhedsgrad 4
Niveauet henvender sig til dig, der er aktiv og ambitiøs motionscyklist, og som holder af at gi’ den gas på landevejen sammen med andre, og som stadig værdsætter fællesskabet før, under og ikke mindst efter dagens cykelture. Du kører helt sikkert længere ture og vil også gerne have lidt ekstra højdemeter i benene. Din hastighed på lige landevej er nok mellem 28 og 32 km/timen.

Ruterne vi kører, er mellem 85 og 150 km

Der er café-stop hvis gruppen er enig om det.

Du kan hver dag frit vælge hvilket hold du vil køre med.

Transport

down v arrow

Der tages forbehold for ændringer i flyruter og -tider. 
De endelige flyruter og -tider sendes sammen med flybilletten senest 3 dage før afrejse.
Bemærk at flytider er i lokaltid.


Forventede flytider 06.05.23 - 13.05.23:

København → Alicante  Kl. 06.05 - 09.25

Alicante → København   Kl. 10.15 - 13.35
 



Bestil

Antal rejsende
Vælg antal af rejsende
Afrejsedato
Vælg afrejsedato

Send rejseforespørgsel

Calpe – Spansk cykelparadis
Jeg accepterer Ruby Rejsers Privatlivspolitik og giver samtykke til, at Ruby Rejser ApS må behandle min persondata i overensstemmelse hermed.
Ja tak, tilmeld mig Ruby Rejsers nyhedsbrev
down v arrow

Praktiske informationer

down v arrow

Prisen inkluderer:

  • Flytransport t/r
  • Transfer fra lufthavn til hotel t/r
  • 7 nætters ophold på 4* hotel Diamante med ½ pension
  • Vin og vand til aftensmaden
  • Rutinerede cykel guider
  • Daglige guidede ture fordelt på 1-2 hold.
  • Dagligt 60 minutters adgang til hotellets SPA-afdeling.

Prisen inkluderer ikke:

  • Frokost
  • Drikkevarer (bortset fra vin og vand til aftensmad)
  • Afbestillingsforsikring (6% af rejsens pris)
  • Diverse forsikringer
  • Div. drikkepenge

Tillæg:

  • Cykeltransport t/r (udsolgt)

 

Minimumstilslutning:
Deltagerantal er minimum 18 personer, der alle skal være tilmeldt senest 60 dage før afrejse. Hvis minimumsantallet ikke opnås inden fristen, forbeholder vi os retten til at aflyse rejsen.

 

Deleværelse:
Ved bestilling af deleværelse bliver du sat sammen med en anden rejsedeltager af samme køn. Hvis du på forhånd har aftalt deleværelse med en anden, skal du i din bestilling angive navnet på vedkommende i bemærkningsfeltet. Hvis antallet af personer til deleværelse ikke går op, forbeholder vi os retten til at opkræve enkeltværelsestillæg. Det vil ske senest 30 dage før afrejse.

 
Cykeltransport:

Vælger du at lade os sørge for din cykeltransport til Calpe – kan det ikke blive lettere.
Du afleverer din cykel et par dage før afrejse, og når du ankommer til hotellet er din cykel allerede ankommet.
VI transporterer din cykel i transport kasser som vi stiller til rådighed – det eneste du skal gøre er at afmontere dine pedaler og forhjulet. Pedaler og forhjul puttes i transportkassen.

Du kan typisk afhente din cykel igen efter endt ferie om tirsdagen.

Læs mere om cykeltransport og tidsskema, og steder for opsamling af cykler ved at følge dette link til cykeltransport.

 

Cykelleje:
Umiddelbart ved siden af vores hotel i Calpe ligger også vores cykeludlejning. Butikken ejes af belgieren Jurgen, der selv er tidligere professionel cykelrytter. Standarden af cyklerne er meget høj - alle er carbon cykler - og Jurgen og hans stab sætter en ære i at alle kommer ud på top-tunet og serviceret materiel. Eks. på cykler: Specialized Roubaix Carbon, Specialized Tarmac Sport, Specialized Tarmac Comp Udi2. Udlejning er muligt på dagsbasis. Har du behov for hjælp til at justere lidt på din egen cykel, er butikken også et besøg værd.

Du står selv for bestilling af cykelleje via dette link https://www.vuelta-turistica.com/en/bike-rentals/

Gå til toppen af siden