Gudbrandsgard Hyttegrend (Kvitfjell)

Skønne hytter med plads til 4-9 personer

Lækre hytter og hyttelejligheder i god standard. Alle beliggende i et hyggeligt hytteområde i ægte norskl stil med nem og hurtig adgang til alle områdets faciliteter.

In stock
Travel Code
SKV-002
Rejsens højdepunkter
blue encircled checkNem adgang til skibakke, butikker, skiskole og skiudledning
blue encircled checkKvitfjell er kendt for deres årlige World Cup og Olympiabakken
blue encircled checkIndkvartering i hyggeligt hytteområde i ægte norsk stil
calendar icon20 afrejser
transport_icon/images/t/r/transport_ikon_-_egen_transport_2.png Egen transport
clock icon5-7 nætter

Det kan du glæde dig til

down v arrow

Hytteområdet ligger centralt placeret på mellemstationen ca. 150 meter fra skibakken og tæt på dagligvarebutik, skiskole, skiudlejning, skibutik og børneområdets faciliteter - se beliggenhed hér. Den gode placering gør det muligt at stå på ski til og fra hytteområdet.
Kvitfjell er et skønt område med varierende pister - specielt når man bor på mellemstationen er der gode forhold for begyndere. Stedet er kendt for deres årlige World Cup i styrtløb og super-g på Olympiabakken. 
Hvis du skal på langrend, så starter løjperne på mellemstationen. Vil du spare højdemeter for at komme på højfjeldet, kan du tage 6-stoleliften fra mellemstationen op til løjperne på fjeldet.

En skiferie i Kvitfjell er en fantastisk oplevelse, uanset om du er en erfaren skiløber eller nybegynder.

Indkvartering

down v arrow

Gudbrandsgard Hyttegrend er et hyggeligt hytteområde i norsk stil med hytter af god standard. Alle hytter er røgfrie.

Hytte til 9 personer
Nyrenoverede og rummelige hytter beliggende på en smuk hytteplads ved mellemstationen Kvitfjell øst. Hytterne har 4 soveværelser med hhv. 3 dobbeltsenge og en familiekøje. Hytten er på to etager med et badeværelse på hver etage. Derudover er der WiFi i hytten og fuldt udstyret køkken. Hytterne er oplagte til de store familier eller grupper, der rejser sammen.
Du får en perfekt beliggenhed med ski in / ski out både på alpint og langrend, og tæt på alle faciliteter på centralstationen såsom spisesteder, afterski, pool og købmand.
Tilrettelagt til rolige aftener i denne dejlige nyrenoverede hytte.

Bestil

Antal rejsende
Vælg antal af rejsende
Afrejsedato
Vælg afrejsedato
 

9 personers hytte

Fra 6.198,- DKK
down v arrow

Praktiske informationer

down v arrow

Prisen inkluderer:

  • Ophold i valgte indkvartering inkl. slutrengøring..

 

Færgetransport til rejser i egen bil:

Vi tilbyder bilpakke DFDS fra København.

DFDS
København → Oslo   Kl. 15.00 - 10.00 (næste dag)
Oslo → København   Kl. 15.00 - 10.00 (næste dag)

Gå til toppen af siden