Sommer - Østrig

Bustransport til Østrig i sommeren

5* STJERNEDE LUKSUS HVILEBUSSER 

Generelt om busserne

Ruby Rejser samarbejder med nogle af Danmarks førende busselskaber; Papuga Bus, LarsenBus og Haarby Turist. Det er topmoderne busser med rutinerede chauffører.
Vi benytter altid super komfortable 5-stjernede hvilebusser. (Busrejser til private grupper og andre specialarrangementer foregår dog oftest i 4* busser eller efter aftale). Forskellen på en 4-stjernet og en 5-stjernet bus er udelukkende afstanden mellem sæderne. 4-stjernede busser har minimum 74 cm mellem sæderne, mens de 5-stjernede har hele 80 cm mellem sæderne. I alle busserne er separate fodstøtter og klapborde standard. Til natten kan sæderne lænes tilbage i 45 graders hældning. Vi opfordrer til, at der medbringes tæppe og evt. en lille pude til natten. Man må gerne indtage medbragt mad og drikke i bussen.
Vi har faste sædenumre og man tildeles placering efter bestillingstidspunkt med mindre andet aftales. Alle vore busser er røgfrie - også for chaufførerne. Endvidere er busserne på vores programture video- og musikfrie, så du i fred kan nyde en bog eller lytte til din egen medbragte musik.

Alle rejsende kan sidde fastspændt i hofteseler under kørslen. Små børn må medbringe autostol, der kan fastspændes i 3-pkt sele for at kunne være sikkert fastspændt - dette skal Ruby Rejser dog vide på forhånd. Babyer 0-1 år får automatisk et sæde med 3-pkt sele og skal medbringe autostol. Alle busser har miljøvenlige toiletter (som er sårbare i stærk frost).

Sidder du på de forreste sæder, kan der være lidt støj fra chaufførerne - de er på arbejde og skal for vores sikkerhed ind i mellem have kontakt med omverdenen og have information om føre og klima. De forreste sæder og sæder foran nedgange har ikke fodstøtter; men så til gengæld god luft fremad. I bussen kan du købe varme og kolde drikke, men du er også velkommen til at medbringe selv.

Personlig bagage

Din almindelige, personlige bagage kan medbringes på alle vore busrejser. Hvert stk. bagage må kun veje 15 kg. Vi henstiller til, at hver enkelt gæst maksimalt medbringer 20 kg bagage - meget gerne mindre. Pak hellere flere mindre enheder end én stor af hensyn til chaufførernes arbejdsmiljø.

target08

Busopsamling - Sommer

 
Aalborg - Kolding (Hylkedal) Udrejse ▼ Hjemrejse▲
Århus, P-plads ved Musikhuset 13:30 14:00
Skanderborg banegård 14:00 13:45
Vejle, Papuga Bus, Lundahl Nielsens Vej 1 (Langtidsparkering) 14:40 13:20
Fredericia Banegård 15:00
13:00
Kolding Hylkedal: Udrejse vest - Hjemrejse øst 15:30
12:30
København - Kolding (Hylkedal)
København, Herlev St. 12:00
15:30
Køge, Ølby St. 12:30
15:00
Slagelse, Dansk Transporcenter, afk. 39 13:15
14:30
Nyborg Station 13:45
14:00
Odense, P-plads Ørbækvej/Østre Ringvej 14:15
13:30
Kolding Hylkedal: Udrejse vest  - Hjemsrejse øst 15:30 12:30
Kolding - Padborg
Kolding Hylkedal: Udrejse Vest - Hjemrejse Øst 15:30 12:30
Haderslev ved afk. 68, OK tankstation  16:15 11:45
Padborg, OK Truck center 17:00 11:00
Padborg - Wildschönau (Østrig)
Padborg, OK Truck center 17:00  11:00
Wörgl Banegård 06:00 20:00
Wildschönau ved Hotel Platzl 06:30 19:15
Padborg - Saalbach Hinterglemm (Østrig)
Padborg, OK Truck center 17:00 11:00
Wörgl Banegård 06:00 20:00
Saalbach Hinterglemm ved Ruby Hotel Lederer 09:00 18:00
Padborg - Saalbach Hinterglemm (Østrig)
Padborg, OK Truck center 17:00 11:00
Wörgl Banegård 06:00 20:00
Kappl ved hotel Silvretta (lokalbus) 08:30
17:30




target09

Kort over busopsamling - Sommer

 

target10

Buspriser - Sommer

Pris pr. bussæde

Saalbach / Wildschönau / Kappl: 

Udrejse  

 Hjemkomst

Uge

Pris

28.06

07.07

   27

1.298

05.07

14.07

   28

1.548

12.07

21.07

   29

1.548

19.07

28.07

   30

1.548

Udrejse er fredag og hjemkomst søndag.

Cykeltransport tur/retur med bussen kr. 500,-/cykel

Tillæg for transfer Wörgl til Kappl koster 300 kr. pr. person.

target11

Sædenummerering

Du kan her se en oversigt over sædenummerering for vores 5* hvilebusser:

Du kan bruge oversigten til at finde din tildelte plads. Dit tildelte sædenummer og busnummer fremgår af din rejseinformation, som fremsendes ca. 1 uge før afrejse. Der er ikke sædenummerering på lokalbusser.

Bus-sæde