Vinter - Norge

Bustransport til Norge i vinteren

5* STJERNEDE LUKSUS HVILEBUSSER 

Generelt om busserne

Ruby Rejser samarbejder med nogle af Danmarks førende busselskaber; Papuga Bus, LarsenBus og Haarby Turist. Det er topmoderne busser med rutinerede chauffører.
Vi benytter altid super komfortable 5-stjernede hvilebusser. (Busrejser til private grupper og andre specialarrangementer foregår dog oftest i 4* busser eller efter aftale). Forskellen på en 4-stjernet og en 5-stjernet bus er udelukkende afstanden mellem sæderne. 4-stjernede busser har minimum 74 cm mellem sæderne, mens de 5-stjernede har hele 80 cm mellem sæderne. I alle busserne er separate fodstøtter og klapborde standard. Til natten kan sæderne lænes tilbage i 45 graders hældning. Vi opfordrer til, at der medbringes tæppe og evt. en lille pude til natten. Man må gerne indtage medbragt mad og drikke i bussen.
Vi har faste sædenumre og man tildeles placering efter bestillingstidspunkt med mindre andet aftales. Alle vore busser er røgfrie - også for chaufførerne. Endvidere er busserne på vores programture video- og musikfrie, så du i fred kan nyde en bog eller lytte til din egen medbragte musik.

Alle rejsende kan sidde fastspændt i hofteseler under kørslen. Små børn må medbringe autostol, der kan fastspændes i 3-pkt sele for at kunne være sikkert fastspændt - dette skal Ruby Rejser dog vide på forhånd. Babyer 0-1 år får automatisk et sæde med 3-pkt sele og skal medbringe autostol. Alle busser har miljøvenlige toiletter (som er sårbare i stærk frost).

Sidder du på de forreste sæder, kan der være lidt støj fra chaufførerne - de er på arbejde og skal for vores sikkerhed ind i mellem have kontakt med omverdenen og have information om føre og klima. De forreste sæder og sæder foran nedgange har ikke fodstøtter; men så til gengæld god luft fremad. I bussen kan du købe varme og kolde drikke, men du er også velkommen til at medbringe selv.

Personlig bagage

Din almindelige, personlige bagage kan medbringes på alle vore busrejser. Hvert stk. bagage må kun veje 15 kg. Vi henstiller til, at hver enkelt gæst maksimalt medbringer 20 kg bagage - meget gerne mindre. Pak hellere flere mindre enheder end én stor af hensyn til chaufførernes arbejdsmiljø.

target01

Busrejser - Norge

På hovedstrækningerne benyttes 5* hvilebusser. Til opsamling/aflæsning i Danmark og Norge kan der benyttes andre bustyper. I bussen kan du købe varme og kolde drikke, men du er også velkommen til at medbringe selv. Bemærk at på Ruby Rejsers vinterture til Norge er inkluderet morgenmad på udrejsen og aftensmad på hjemrejsen.

target03

Busopsamling - Norge

 
Køreplaner, buskørsel til vinternorge
På og Afstigningssteder:
Århus  - Fyn - SjællandUdrejse Hjemrejse 
Aalborg, Aalborg Kongresscenter, Europa Pl. 1)13:5013:50
Hobro V., afk. 35, pendler p-plads 1)14:2513:05
Randers, afk. 40, pendler p-plads 1)14:4512:45
Aarhus, P-plads v. Musikhuset15:3012:00
Skanderborg Banegård15:5011:30
Vejle v. Papuga Bus, Lundahl Nielsens Vej (Mulighed for langtidsparkering)16:3011:00
Fredericia Banegård/ p-plads Chr. Winthers Vej16:5010:30
Odense, P-plads v. Ørbækvej/Østre Ringvej17:3510:00
Nyborg Station/afk. 4518:1509:30
Slagelse, Dansk Transportcenter, afk. 3918:4509:00
Roskilde st./Ny Østergade19:4007:40
København, Herlev Station20:3007:00
Helsingør, Scandl. yderste billetkontor21:45
06:15
Busruterne i Norge
"Gudbrandsdal"-ruten:
Evt. aftensmadssted, Kvitfj. og Hafj. (ank./afr.)   17.30 / 19.30
Hafjell, Aasletten 2) 06:30 20:30
Kvitfjell 2) 06:45 19:45
Venabu / Ringebu 07:30 18:30 / 19:10
Fefor, Gålå / Vinstra Circle K v. E6 07:30 18:00 / 18:35
Vinstra Circle K v. E6 / Fefor Høifjellshotell 07:30 / 08:00 18:00 / 18:35
Morgenmad/aftensmad på Sinclair i Kvam 2(ank./afr.) 07:45 / 09.00 17.20 / 18.30
Otta Station 09:30 17:10
Mysuseter Fjellstue/Rondane Høifjellshotell 09:45 16:30
Høvringen 10:40 16:00
Bessheim Fjellstue/Gjendesheim 11:00 15:30
"Vest"-ruten:
Hemsedal, Fausko Skysstasjon 07:30 18:45
Gol, Shell servicestation 06:30 20:00
Ål, Hallingdal / Skarslia 2) 07:00 / 07:30 18:10 / 17:30
Ål, Hallingdal / Geilo 1) 07:00 / 07:30
18:10 / 17:30

 

På hjemturen fra Norge køre bussen altid over Sjælland og Fyn.

1) Køres kun i uge 6, 7, 8 & 9

2) Tidspunkter efter morgenmad og aftensmad. Hvis der er aftensmad på vejkro for Kvitfjell-, Hafjell-gæster, vil der være afgang fra indkvarteringen ca. 1½ time tidligere. Nøjagtigt tidspunkt oplyses under opholdet.

Ved for få rejsende til/fra en påstigningsby refunderes togbillet til nærmeste påstigningssted.

target04

Kort over busopsamling - Norge

 

target02

Buspriser - Norge

Alle vores ”Fællesrejser” til Norge inkluderer altid bustransport. Det er muligt at købe busplads til Norge på vores busser, hvis man har booket højfjeldshotel, fjeldstue eller har lejet hytte eller lejlighed gennem Ruby Rejser. Ofte vil det også være muligt kun at købe busrejsen.

Priserne er pr. bussæde fra opsamlingssted i Danmark inkl. morgenmad på udrejsen og aftensmad på hjemrejsen. 

 
UdrejseHjemkomstUgePris
21-12 28-12 Jul  1.598
26-12 02-01 Nytår 1.848
24-01 30-01 5 A kort 1.598
28-01 02-02 5 B kort 1.598
24-01 02-02 5 1.598
31-01 09-02 6 1.598
02-02 09-02 6 kort 1.598
07-02 16-02 7 1.998
14-02 23-02 8 1.698
21-02 01-03 9 1.698
21-02 29-02 kort* 1.698
28-02 08-03 10 1.698
06-03 15-03 11  1.698
08-03 15-03 11 kort* 1.698
13-03 22-03 12 1.698
03-04 09-04 Påske 1** 1.798

 * Gælder Kvitfjell. Grundet World Cup i uge 10.

** Gælder busruten op gennem Gudbrandsdalen.

target11

Sædenummerering

Du kan her se en oversigt over sædenummerering for vores 5* hvilebusser:

Du kan bruge oversigten til at finde din tildelte plads. Dit tildelte sædenummer og busnummer fremgår af din rejseinformation, som fremsendes ca. 1 uge før afrejse. Der er ikke sædenummerering på lokalbusser.

Bus-sæde