Skiferie til Hafjell Hotel

Bo centralt i Norges 3. største alpinområde

Her bor du på et dejligt familievenligt hotel med afslappet atmosfære, centralt beliggende i Hafjell. Opholdet er med halvpension, bus fra Danmark og skibus lige til døren.

In stock
Travel Code
SG-HA01

Det kan du glæde dig til

down v arrow

Vores nye koncept skiferie, som minder en del om vores klassiske fællesrejser.

Hafjell er et af Norges skønneste skiområder, så rammerne er sat for en helt fantastisk ferie. Her er de snesikre skifaciliter alsidige. Der er både noget for dig, der holder af at suse ned af de hvidklædte, præparerede pister, og for dig, der elsker at tage på opdagelse på langrend i de vidunderlige landskaber.

Du finder Hafjell Hotell centralt beliggende - lige hvor det hele sker. Du har ca. 10 minutters gang til Alpincenteret, hvis du ikke vælger at tage skibussen, der kommer forbi.

Indkvartering

down v arrow

Du bor på Hafjell Hotell - et børnevenligt og hyggeligt hotel med en afslappet atmosfære, centralt beliggende i Hafjell. Hotellet skaber de perfekte rammer for en skiferie med komfort og charme. Hotellet har knap 50 rummelige dobbeltværelser, hvor der er mulighed for opredning på en 120 cm sovesofa. Værelserne er velindrettede med TV, skotørrer, lille køleskab, elkedel, gratis wi-fi samt badeværelse med hårtørrer.Derudover tilbyder hotellet en rummelig skistald med aflåsningsmuligheder. Alternativt kan man leje et skiskab ved Hafjell Alpinsenter med plads til 2-4 par ski.

Efter dagens skiløb er der plads til aftenhygge i det rummelige hotel. Her er en stor restaurant og opholdsstuer med pejs samt et legerum til børnene. Hafjell Hotell er to år i træk blevet hædret for Opplands bedste hotel-morgenmad.

Der er gratis Wi-Fi på hotellet.

Bestil

Antal rejsende
Vælg antal af rejsende
Afrejsedato
Vælg afrejsedato

Send rejseforespørgsel

Skiferie til Hafjell Hotel
Jeg accepterer Ruby Rejsers Privatlivspolitik og giver samtykke til, at Ruby Rejser ApS må behandle min persondata i overensstemmelse hermed.
Ja tak, tilmeld mig Ruby Rejsers nyhedsbrev
down v arrow

Praktiske informationer

down v arrow

Prisen inkluderer:

  • Bustransport tur/retur
  • 7 nætters ophold på Hafjell Hotell
  • Halvpension (Morgenmad og middag)

Mulige tilkøb:

  • Selvsmurt madpakke (NOK 195 for voksen og NOK 98 for barn 0-12 år) - tilkøbes direkte på hotellet.
  • Afbestilling- og rejseforsikring

Rabat:

  • Børn 0-12 år: 900 kr. i rabat i 3-sengsværelse ved to fuldt betalende voksne

Prisen inkluderer ikke:

  • Drikkevarer
  • Frokost/madpakke
  • Obligatorisk reservations- og rejsegarantifondsgebyr 98,- DKK

Bustransport:
Hvis du ikke vælger selv at sørge for transport, kommer du frem til din skiferie med en 4-stjernet hvilebus. Busserne har hvilestole med ekstra god benplads, da sædeafstanden er hele 74 cm. 

Husk at du med bus har 8 skidage på en uges skiferie og hos Ruby Rejser kan du gratis medtage et sæt skiudstyr/snowboard.
Priser og informationer finder du under Vinterbus til Norge.

For at se køreplan og opsamlingssteder; Busopsamling Norge

NB: Vil du ændre stedet for din påstigning på bussen, mindre end 2 uger inden din afrejse, så koster det 500,- per person.


Færgetransport ved transport i egen bil:

Færgetransport:

Go Nordic Cruiseline

Tidspunkter kommer engang i august.

Vi tilbyder bilpakke med Go Nordic Cruiseline fra København.Ved booking pålægges et gebyr 600 kr. pr. booking på den dagsakutelle pris.

Gå til toppen af siden