Formoseter Hytter (Høvringen)

Hytter med plads til 6 - 12 personer

Formoseter har nogle af de fineste hytter på Høvringen med dejlig stemning og skånsomt moderniseret. Hytterne er perfekte til en større gruppe eller familie og ligger kun 30 m fra løjperne. 

In stock
Travel Code
SKI-HO-005
Rejsens højdepunkter
blue encircled checkFormoseter, nogle af de fineste hytter på Høvringen
blue encircled checkFri parkering tæt på hytterne og turløjperne kun 30 m væk
blue encircled checkPerfekt til en større gruppe eller familie
calendar icon13 afrejser
transport_icon/images/i/c/ico_bus.png Bus eller kør selv
clock icon7 nætter
clock iconIndividuel rejse

Det kan du glæde dig til

down v arrow

Formoseter er en flot ramme om skiferien i Høvringen centralt beliggende - tæt ved Høvringen Landhandleri & Kafé med turløjperne kun 30 m fra hytterne. Formostugu er en ny lækker ankomst/afrejsehytte med køkken, spiseplads til 20 personer, sammenhængende stue samt bad og toilet. En kæmpe luksus at have et godt sted at være på skiftedagene. Som noget nyt kan man på hjemrejsedagen købe suppe med hjemmebagt brød - Dette skal bestilles senest fredag. Der vil være mulighed for at købe mineralvand, kaffe, øl, vin og fantastisk hjemmebagt - som vi anbefaler i prøver. Medbragt alkohol må dog ikke nydes i Formostugu.

Cecilie og Anders, værterne på Formoseter, byder dig hjerteligt velkommen med den varmeste gæstfrihed og en oprigtig passion for lokal mad og natur. På Formoseter får du hjemmelavet mad baseret på lokalt producerede råvarer, meget fra deres egen gård, og ellers fra Gudbrandsdalsmat og andre gårde i Gudbrandsdalen. Hytterne på Formoseter indgik før i tiden i en gammel fjeldgård og er smagfuldt indrettet med en sammensætning af gammelt og nyt kvalitetshåndværk. Her får du den perfekte ramme om din skiferie - norsk hytteferie, som man drømmer om. Hytterne er efterspurgte, så bestil i god tid. Hvis du køre i egen bil, er der fri parkering tæt på hytterne. Skiferie i Høvringen byder på spektakulært langrend.

Indkvartering

down v arrow

Fjøset: Hytte til 12 personer på 108 m2 i hytten finder du bl.a. sauna og pejs/brændeovn 

Stallheim: Hytte til 5-6 personer på 40m2 hyggeligt indrettet med rødmalede tømmervægge. Denne hytte passer bedst til et par eller en lille familie. 

Fjøset og Stallheim hytterne er sammenhængende, således at 18 pers. kan rejse og bo sammen. 

Steinbua: Ny 60m2 stor lækker hytte med lækker panorama udsigt over seteren og 8 sengepladser. 

Midtistugu: En 70 mhyggelig hytte med plads til 9 personer fordelt i to soveværelser

Selet & Veslestugu: Selet & Veslestugu har til sammen plads til 6 personer i hovedhytten og 3 personer i annekset

Der er trådløst internet i alle Formoseter-hytterne. Formoseter har børnestol og barneseng til fri afbenyttelse - skal dog reserveres gennem Ruby Rejser senest 1 uge inden ankomst. 

Destination

down v arrow

Høvringen er et af Norges mest klassiske langrendsområder med snegaranti, fredelige omgivelser og et omfattende løjpenet. Området byder på over 150 km præparerede spor, der fører dig gennem både skovterræn og højfjeld. Her kan du stå på ski i rolige omgivelser med udsigt til Rondane Nationalpark – og helt uden liftkøer eller trængsel.

Langrend for alle niveauer
Langrendsområdet ved Høvringen er bygget op omkring et net af spor og stier, der giver muligheder for både korte og lange ture:

  • 100 km præparerede dobbeltspor for dig, der vil nyde turen i rolige omgivelser.

  • 50 km markerede løjper i nationalparken med storslået udsigt og højfjeldsoplevelser.

  • 20 km skovløjper, der snor sig gennem læfyldte områder i lavere terræn.

  • 130 km højfjeldsløjper, hvor du kan mærke fjeldvinden og se Rondanes hvide tinder i horisonten.

En af de mest kendte ruter er Trolløypa, som går fra Høvringen til Lillehammer – perfekt til den erfarne skiløber, der vil prøve kræfter med langdistanceløb.

Børnevenligt skiområde
Høvringen er et trygt valg for familier med børn. Her slipper du for den travlhed, der ofte findes i alpinområder. Flere steder findes små bakker til leg og øvelser, og mange overnatningssteder tilbyder legerum, varmestuer og grillpladser udendørs.

Skiskole med fokus på langrend
Rondane Skisenter tilbyder skiskole med specialiseret undervisning i langrend. Her kan du lære alt fra diagonalgang og balance til bremseteknik og sving – både som nybegynder og let øvet. Skiskole er ikke inkluderet i rejsens pris.

Skileje
På Høvringen kan du leje turski i flere varianter: Almindelige turski uden stålkant, som er velegnet til begyndere og til brug i opkørte spor, turski med stålkant for den mere erfarne, der også vil udenfor løjperne, og let turski uden stålkant – en sporty model til den trænede langrendsløber. Skileje er ikke inkluderet i rejsens pris.

Bestil

Antal rejsende
Vælg antal af rejsende
Afrejsedato
Vælg afrejsedato
         

6 personers hytte - Stallheim

Fra 3.998,- DKK

8 personers hytte - Steinbua

Fra 6.998,- DKK

9 personers hytte - Midtistugu

Fra 5.298,- DKK

9 personers hytte - Selet & Veslestugu

Fra 5.898,- DKK

12 personers hytte - Fjøset

Fra 8.198,- DKK
down v arrow

Praktiske informationer

down v arrow

Prisen inkluderer:

  • Ophold i valgte indkvartering
  • Slutrengøring

Mulige tilkøb:

  • Transport med Ruby bussen muligt i uge 6 - 10 i 2026. I 2027 er det muligt i uge 7 - 10 - Du kan læse mere om skibus i Norge her
  • Udrejse fra Danmark fredag og ankomst til Danmark igen søndag
  • Afbestilling- og rejseforsikring

Prisen inkluderer ikke:

  • Sengelinned og håndklæder i hytten
  • Transport til og fra Danmark
  • Obligatorisk reservations- og rejsegarantifondsgebyr 98,- DKK

  • Eventuelle turistskatter

Afgift ved kørsel på Høvringen
Ankommer du i egen bil til Høvringen, skal du være opmærksom på at der skal betales en afgift på cirka 55 kr. hver gang du passerer bommen. Denne afgift betales via youpark.no, og når du først har indtastet dine oplysninger én gang, går det automatisk herefter.

 

Gå til toppen af siden