Dag 1 - Danmark til Køln
Afrejse fra København, Odense, Kolding m.fl. til Hamborg. Gratis tilslutning fra alle danske togstationer er muligt (kun på afrejsedag). I Hamburg skifter I tog, som tager jer gennem det nordvestlige Tyskland, inden I ankommer til Køln sidst på eftermiddagen.
Når I ankommer, kan I tage en afslappet aftentur rundt i byen og besøge den imponerende Køln Katedral, som er smukt oplyst, så snart mørket falder på. I kan også gå en tur langs Rhinen, hvor der er flere hyggelige caféer og restauranter. Om aftenen kan I spise aftensmad på en lokal restaurant og nyde byens atmosfære omkring Altstadt. Hotelskat (5-6 EUR pr. person pr. nat betales direkte til hotellet)
I overnatter på et hotel centralt ved togstationen, så I er tæt på transportforbindelser og kan nemt fortsætte rejsen næste dag.
Dag 2 - Køln til Paris
Efter morgenmad på hotellet, pakker I jeres bagage og stiger på toget over middag mod Paris. Efter dagens rejse ankommer I til Paris ved Gare du Nord om eftermiddagen.
Når I er ankommet til Paris, kan I tage metroen til jeres hotel, som ligger centralt omkring Bastillepladsen. Fra metrostationen er det kun en kort gåtur til hotellet, hvor I kan checke ind og slappe af på jeres første aften. Spis for eksempel aftensmad i området Saint-Germain-des-Pres, der er fyldt med spændende og hyggelige restauranter.
Dag 3-5 - Oplev Paris
I de næste dage vil I nyde at være i Paris og udforske denne fantastiske storby. Begynd hver dag med morgenmad på hotellet, før opdagelserne begynder. Besøg for eksempel Louvre-museet for at se den berømte kunstsamling og få et glimt af Mona Lisa. Tag på gåture langs Seinen, og nyd den romantiske atmosfære i Paris. Se Eiffeltårnet og den fantastiske udsigt over Paris. Tag til Montmartre, hvor I kan besøge den smukke Sacre-Cœur Basilika, og tag en pause på en af de lokale caféer. På vejen kan I også stoppe ved Moulin Rouge og få et indblik i den parisiske kabarettradition.
Dag 6 - Paris til Alsace til Basel
På den sidste dag før hjemrejsen har I formiddagen til at suge det sidste af byen til jer. Tag for eksempel til Notre Dame-katedralen og gå gennem Latinerkvarteret for at opleve den livlige atmosfære, eller tag et sidste stop ved Champs-Élysées og Triumfbuen.
Om eftermiddagen rejser I fra Gare du Lyon med toget via Strasbourg og Mulhouse i smukke Alace til Basel. Højhastighedstoget kører helt op til 320 km/t, hvilket tager jer hurtigt gennem landskabet på en behagelig måde, inden I ankommer til Basel om aftenen. I Basel stiger I på nattoget mod Hamburg. Når I har fundet jeres kupé, vil toget vugge jer i søvn, og I kan sove komfortabelt, mens toget stille og roligt tager jer hjemad.
Dag 7 - Basel til Danmark
Inden ankomst til Hamborg serveres der en let morgenmad i toget. I Hamborg skifter I til toget mod Danmark, hvor I ankommer eftermiddagen og afslutter jeres eventyr. Gratis tilslutningstog til alle danske togstationer er muligt (kun på afrejsedag).